úterý, 03 červenec 2018 05:44

Má cesta k zotavení

Narodila jsem se jako nechtěné dítě velmi mladým rodičům, kteří se záhy rozvedli. Vyrůstala jsem sama s matkou, která měla dost problémů sama se sebou. V 15 letech jsem opustila svůj domov.

Mládí jsem prožila velmi bouřlivě. Živila jsem se jako servírka a k alkoholu jsem neměla nikdy moc daleko. Střídání vztahů po třech měsících mi také nedělalo problém.

Zklidnil mě až můj nynější manžel, který se chtěl co nejdříve usadit a mít rodinu. Dal mi zázemí, které jsem nikdy neměla a vyhlídky na spokojený život.

Brzy se nám narodila vytoužená dcera a my se odstěhovali na venkov.

Jsem velmi společenský člověk, ale na vsi jsem nikoho neznala. Dcerce táhlo již na třetí rok, manžel byl stále v práci, když u mě propukla psychóza. Nejdříve nenápadně, potom udeřila celou svou mocí, až na mne manžel musel zavolat záchranku. V těžkých halucinacích jsem se dostala do léčebny, kde jsem byla schopna mluvit pouze německy a v šifrách.

 

Hospitalizací jsem strávila necelých půl roku. Stihla jsem nabrat 25 kg a úplně se odcizit své dceři – v léčebně ji za mnou nepouštěli.

Návrat domů byl krutý, po lécích jsem stále spala, nic jsem nezvládala, dcerka mě odmítala. Měla jsem strach, že si o mě všichni myslí schizofrenik – vrah.

 

Netrvalo dlouho a pokusila jsem se o sebevraždu. K lékům mi přibyla i antidepresiva a přediagnostikovali mě na schizoafektivitu. Měla jsem ale štěstí na lékařku, která mi doporučila neziskovku pro duševně nemocné.

Z počátku jsem měla obavy, že tam budou jen více nemocní než já, ale opak byl pravdou.

Najednou jsem měla s kým sdílet svoje pocity, které zdraví nedokázali pochopit. Našla jsem tam přátele a spřízněné duše mezi terapeuty i pacienty. S jejich pomocí jsem vyměnila velmi zaneprázdněného psychiatra. Nyní mám psychiatričku, která mě nenutí polykat bezpočet léků a podporuje mě ve všem, co dělám.

 

V současné době úspěšně řeším svůj vztah s dcerou za pomoci dětské psycholožky. Zvládám práci i domácnost a pustila jsem se do dodělání chybějícího vzdělání. Mám kamarádky mezi zdravými i nemocnými a spousty plánů do budoucna.

Zdenka Veselská

 

Naposledy změněno úterý, 03 červenec 2018 05:58

Zpět do rubriky Zotavení aktuálně