středa, 27 červen 2018 10:20

Otakárek pod listem

Stejně jako minulý rok jsem se i letos zúčastnil výstavy tropických motýlů v Pražské botanické zahradě v Troje ve skleníku Fata Morgána. Tentokrát jsem tam byl hned první den při zahájení výstavy, a to proto, abych se vyhnul velkému návalu lidí, který tam byl minulý rok. Opravdu se mi to vyplatilo.

Panovala tam úžasná atmosféra. Všude spousta fotografů, reportérů, nádherní tropičtí motýli a skvělé světelné podmínky pro fotografování.

A tak, jak jsem procházel skleníkem a pozoroval motýly, zastavil jsem se u jedné květiny a intuitivně jsem rozevřel její listy, abych se podíval, co je za nimi a s úžasem jsem spatřil nádherného motýla - otakárka rodu Papilio, přesný název jsem bohužel nezjistil.

Fotil jsem ho mým oblíbeným objektivem Canon EF 100mm F/2,8LIS, pracovní clonou 5.6 a zrcadlovkou Canon 6D. Motýla jsem fotil tak, abych proostřil celá křídla a zároveň bylo ostré i oko. To se mi nejlíp daří, když vypnu automatické ostření a začnu ostřit manuálně. Udělal jsem několik záběrů, vždy by se měly udělat alespoň tři nebo více, a následně kontroloval ostrost na displeji. Když jsem doma snímky prohlížel, velice se mi znelíbilo pozadí fotografie, úplně to ničilo celou její atmosféru, no a tak jsem dostal nápad, že si to pozadí půjdu někam dodatečně nafotit.

Vzal jsem foťák a šel jsem k lesu, namířil jsem ho na korunu listnatého stromu a místo, abych ho zaostřil, jsem ho rozostřil pracovní clonou F/2,8 tak, aby se vytvořila hezká kolečka, toto rozostřené pozadí jsem vložil do fotografie s motýlem a celý snímek jsem posunul do oranžových odstínů a nakonec lokálně doostřil. Fotografii jsem upravoval ve dvanáctidenní zkušební verzi programu AFINITY Photo.

Na obrázcích v galerii se můžete podívat, jak fotografie vypadala po úpravě a před úpravou. A taky se podívejte na krátké video ze skleníku Fata Morgána, kde uvidíte nejen tropické motýly, ale i nádherné akvárium.

Naposledy změněno pondělí, 02 červenec 2018 13:41

Média


Zpět do rubriky Zotavení aktuálně