pondělí, 24 červenec 2017 15:31

Cvičí se v červenci?

Červenec je jednoznačně měsíc prázdnin a dovolených. Má se v něm cvičit? Když odpočíváme? Pojďme cvičit, jak odpočívat!!!

Pokud se potřebujeme uvolnit, relaxovat ..., existuje spousta technik, které mohou pomoci – masáž, koupel s voňavými přísadami, aromaterapie, biofeedback, …

Není na světě metoda, která by byla příjemná všem a dobře u každého fungovala. Je třeba vyzkoušet, co komu dělá konkrétně dobře. Protože jednorázová či krátkodobá relaxace nebude mít na náš stres či nepohody valný účinek, je třeba ji trénovat a naučit naše tělo, aby si tento stav pamatovalo. Pokud ji pak zařadíme do každodenního života, můžeme v ní nacházet oporu.

Začněme cvičením k uvolnění svalů. Pokud svaly uvolníme, uvolníme i energii, která je v nich blokována.

Vypůjčíme si cvičení ze strany 314 v knize Cesty k zotavení. Jmenuje se Hadrová panenka.

Představte si, že jste bezvládná hadrová panenka/ panáček. Nejprve začněte krátkým dechovým cvičením.

Posaďte se vzpřímeně na židli. Nejprve se nadechněte do dolní části plic, pak plynule naplňujte plíce směrem nahoru až do jejích horních cípů. Poté pomalu vydechněte. Představujte si přitom, jak spolu s výdechem odchází z vašeho těla i napětí. To celé několikrát zopakujte (třeba 5x).

Vnímejte jak se vaše mysl i tělo uvolňují… Myslete postupně na všechny vaše svaly, jak od jednoho k druhému vaše tělo postupně ochabuje a s ním i mysl…

(Komu se nebude dařit býti hadrovým panáčkem, nechť k sobě pustí představu jinou, sobě příjemnou. V knize doporučují nápad rozpouštějícího se másla na pánvi či kočky vyhřívající se na sluníčku.)

A nezapomeňte – už pouze to, že upřeně věnujeme pozornost vlastnímu dechu (bez snahy jej jakkoli měnit), je počátkem relaxace!

A pokud Vás téma odpočinku a relaxace zajímá více, pak vězte, že je právě tématem lidí, kteří se scházejí každý pátek na skupině pojmenované podle výše zmíněné knihy - Cesty k zotavení.

 

relax

 

Naposledy změněno středa, 26 červenec 2017 14:23

Zpět do rubriky Zotavení aktuálně